Procentpunkti - kas ir "procentpunkts"?

Sen gribēju uzzināt, nu, tā kā pats te PA atzinos, ka daudz ko nezinu, tad nu tā! Vai ir kāda arshkjiriiba, piem. kā grādiem un procentiem alkohola sakarā? Es saprotu, ka iet runa par izmaiņām, kuras mēra procentos no kaut kā. Kāpēc tad lieto teicienu - kopprodukts mainījies par trim procentpunktiem, nevis par trim procentiem?

Lyanna    1 Eu, tok. nebiju pamanījusi šo jaunvārdu. :D
Pieļauju, ka tas tāds finanšu jaunvārds. Tur vispār elementārā matemātika nestrādā.Teorētiski pēc visiem finanšu aprēķiniem sanāk baigā peļņa, reālitātē parādi vairāk kā sajēga.

ronika  9   Procentpunkts ir tas kas rakstās aiz komata. Piemēram 1,3%, tad tie 0,3 ir tie procentpunkti.

zity  1 6 Procentpunktus lieto, lai salīdzinātu procentus. 3 procentpunkti nozīmē starpību, piemēram, starp 5% un 8%. 3 procenti gluži nebūs tas pats, jo procenti apzīmē simtdaļas un jārēķina no pašu rādītāju izmaiņām.

homo_literatus    1 Tas ir ekonomikas termins. Kad par to jautāju kādam pazīstamam ekonomistam, no skaidrojuma sapratu aptuveni tā pat, kā aprakstījusi zity.

Piemēram, inflācija pagājšmēnes pieauga par 2%, šomēnes - par 3%, tad salīdzinājumā ar pagājušo mēnesi tā ir pieaugusi par 1 procentpunktu.

Mel_lene_back      :) ekonomikā krīzes nāk un iet, bet matemātika gan gadu gaitā veca nepaliek.

Bet vispār man šis loģiski pamatotais Zity izskaidrojums arī beidzot ieviesa skaidrību šinī terminā.

zity  1 1 Juri, jā 2% ir pareizi šajā gadījumā. Laikam neprecīzi uzrakstīju. Procentpunktus lieto, ja runā par procentu pieaugumu vai samazinājumu.
Ja Tev rīt atbildēs uz 9% vēstuļu un tu gribēsi uzzināt tendenci un salīdzināt šos aprēķinātos 2% ar jauno starpību (9%-3%=6%), tad Tu nevari teikt, ka tev atbildētās vēstules pieauga par 4%, bet gan par 4 procentpunktiem.
(es gan arī neesmu ekonomists, tik reizēm ar vienu ausi paklausos, ko šie runā... :D )

joens    3 Viss tajā pašā vecajā matemātikā aprakC - ja Jurim vakar bija 5%, bet šodien 3%, tad kritums ir par 2 procentpunktiem vai 40%. Domāju, atšķirībušajos skaitļos redz jebkurš. Tautas valodā gan tas viss ir "līdz lampiņai".

Līdzīgi jautājumi
Uzdot jautājumu
Kontakti: info@jautajums.lv | Lietošanas noteikumi
jautajums.lv sadarbojas ar iepazīšanās portālu oHo.lv.
© 2010
Lietojam sīkfailus, lai personalizētu saturu un reklāmas. Sapratu