Kas ir "magnitūda"!?

Man klausoties radio, "griež ausīs" un tāpēc gribētos noskaidrot, vai es esmu stulbs un neizglītots, jeb tādi ir VISI Latvijas Radio diktori.
Un tātad... runa ir par tekstu "5 MAGNITŪDAS STIPRA ZEMESTRĪCE".
Visu laiku zemestrīču stiprums tika mērīts ballēs pēc Rihtera skalas. Vārds "magnitūda" vispār ir pārnests pa tiešo no angļu valodas (kas jau pašos pamatos ir nepareizi, bet tam nepievērsīsim uzmanību pašreiz) un nozīmē "stiprums, spēks". Pat ja mēs lietojam vārdu "magnitūda", tad pareizam tekstam vajadzētu skanēt:
"zemestrīce ar magnitūdu 5 balles"

Pašreizējā versijā sanāk, ka viņi saka "piecu stiprumu stipra zemestrīce"

Kam ir taisnība? Man vai viņiem? Es domāju, ka man. Tikai tad uzprasās jautājums - kā tā var būt, ka vienkāršs vidusmēra cilvēks bez valodnieka izglītības saprot vairāk, nekā visi Latvijas diktori kopā? Man varbūt ir lieluma mānija?

piekraste    2 Diktori arī ir vidusmēra cilvēki :) bez valodnieku izglītības :) Ko viņiem uzraksta, to viņi arī nolasa :)

mieru_tikai_mieru      manuprāt, ir vērts rakstīt argumentētu vēstuli uz pašu Latvijas Radio - lai viņu valodnieki jautājumu izskata un vismaz jūt, ka kāds šos tiešām nopietni klausās. Baidos, ka radio atbildīgie puikas un meitenes diez vai ņems vērā oho tekstus.

dzelzsduure      Cien. Silver ne Tu vienīgais esi kam šī jaunā izteiksmes forma izraisa ´´matu sacelšanos uz muguras´´. Papētiju šo jautājumu, jo arī man ´´magnitūda´´ nepatīk baigi, nonācu pie sekojoša secinājuma : tā ir kārtējā mūsu bāliņu skriešana pakaļ Eiropas runas kultūrai, lai izkalusītos ´´krutāk´´. Redz daudziem cilvēkiem vēl no PSRS laikiem ir pareizais prieksštats par zemestrīču stipruma mēŗišanu, kas notiek pēc Rihtera skalas, bet tā kā tagad mēs spokojamies pakaļ english speaking world, tad ´´pēc reglamenta´´ mums ir fak!nās magnitūdas.
Šitas cērt ausīs tā ka katru reizi ka masu mēdiji izdot šito stulbumu, es arī bļaustos par ballēm :D

violinn      "Zinātnes nozare, kas pēta zemestrīces, sauc par seismoloģiju. Zemestrīces stiprumu mērī ar seismogrāfu magnitūdās pēc Rihtera skalas. Maksimāli reģistrētā ir 8,9 magnitūdas. "
Es kaut kur nesen lasīju, ka balles ir nepareizi.:)
Lai vai kā, man ausīs negriež. Skaidrs, ka runa par stiprumu.

Olivia_es      Tu TVnet, delfus utt. nelasi? visur griež ausīs un ne pa jokam.

mojito      Tas ir tas pats,kas balles ( peec Rihtera skalas) ,-taa teica agraak, saliidiznoshi nesen. Tagad, kaadi paaris gadi modee tas vaards magnituuda.

JurisK      Tulkojumaa no anglju valodas -magnitude - lielums. Protyams, ka tas teiciens ir analfabeetisks, arii tas violinn citaats ir sameeraa diivains - zemestriices stiprumu meerii ar seismograafu lielumaa peec Rihtera skalas. Iznaak, ka magnituuda ir taa pati balle, ja to attiecina uz zemestriiceem. Bet izteiciens - zemestriices stiprums bija 6 lielumi - nu tas ir nevis parastais, bet funkcionaalais analfabeetisms

Deisa    1 Kā teikts Ilustrētajā svešvārdu vārdnīcā, magnitūda (no latīņu magnitudo – lielums) ir nosacīta mērvienība, kas rāda, kāds enerģijas daudzums uz platības vienību izdalās zemestrīcē vai sprādzienā; to izmanto tā saucamajā Rihtera skalā (no 0 līdz 10 magnitūdām, kaut gan uz Zemes 10 magnitūdu stipra zemestrīce nav bijusi, savukārt citur magnitūdu maksimums nav ierobežots).

Magnitūdas mēra ar seismogrāfu. Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātes asociētais profesors Ģirts Stinkulis teic: "ASV Ģeoloģijas dienesta mājaslapā atrodamas ziņas, ka pati spēcīgākā zemestrīce pasaulē ir reģistrēta 1960. gadā Čīlē, tās stiprums bija 9,5 magnitūdas." Savukārt balles (no 0 līdz 12) izmanto, lai noteiktu zemestrīces intensitāti, un ar ballēm raksturo zemestrīces nodarīto postījumu lielumu. To nosaka, novērtējot postījumus un salīdzinot ar citās zemestrīcēs reģistrētajiem. Vēsturiski ir izveidotas vairākas zemestrīces intensitātes ballu skalas – Merkalli skala, ko izmanto ASV, MSK-64 skala, ko lietoja Padomju Savienībā un Austrumeiropas bloka valstīs, un Eiropas makroseismiskā skala, ko izmantojam tagad.
/no neta resursiem/

wolands      Es arī valodnieku loģiku gribētu saprast. Kāpēc no ballēm jāpariet uz magnitūdēm (kas ir oriģinālais nosaukums un nācis no EN), bet dator-terminus jālatvisko, kaut tas izklausās stulbi un neviens tos nelieto vienalga? Izvēles karte internacionālā menu vietā? Ja vēl ir vēsturisks nosaukums - labi. Igauniju par Estiju nepārsauksim, bet, ja jau gribam būt konsekventi varbūt Islandi nevis par Īslandi vajadzētu saukt, bet par Ledus zemi? Jeb, ja jau lietojam magnitūdi, tad vismaz par Aislandi?
Balle droši vien arī ir internacionālisms, bet bija jau iegājies un izklausījās normāli ... :( Kāds varētu pastāstīt valodniekiem, ka nevajag lauzt lietas laušanas pēc. Ja programmētāji šitā iznestos, he, he ... Kaut gan, ja programmētājiem par to maksātu, viņi droši vien ne tā vien ņemtos. Morāle - varbūt valodniekiem vajadzētu pārtraukt maksāt par nodarbošanos ar herņu?

JurisK      Piedodiet, te darbs valodniekiem, bet pagaidaam laikam tomeer magnituuda ir pareizi. Jo tagad zemestriices meera "moment magnitude" skalaa, kas nav tas pats, kas Rihtera skala, kura vareeja noteikt preciizi tikai liidz 7 balleem stipras zemestriices. Neesmu speciaalists shai jomaa, taapeec preciizaak nezinu:(

wolands      JurisK - ak tā? wikipēdija stāsta ko citu: http://en.wikipedia.org/wiki/Richter_magnitude_scale
Tad jau būtu jāsaka Rihtera magnitūdes un Momenta magnitūdes? Un Kapēc magnitūdes, ja jau ir izvēlnes karte? Varbūt Rihtera zemes kratekļi?
mtm - herņa jau sen ir latviešu valodā ieviests. Vismaz sarunu valodā. Literārajā, protams, nevajag :) Bet kā tas saistās ar tēmu par speciālo nosaukumu bezloģikas - bezpamata - bezdiskusiju maiņu?

fargo      wikipēdija nav oficiāls avots šajā gadījumā, bet tikai uzziņas.
varētu domāt, ka BALLES ir nāvīgi "pa latviski". balles no bunbas(balls).
viens pīpis vai balles vai magnitūdas, jo abi vārdi ir aizņemti no svešvalodām.
atšķirība ir tikai tajā apstāklī, cik klausītājam ir pierasts viens vai otrs variants.
un latviskot VAJAG, lai arī kādam tas liekas smieklīgi.
latviešu/lietuviešu valodas ir pietiekami unikālas, lai to nesēji vismaz mēģinātu tās turēt pēc iespējas "tīras". lietuvieši lietuvisko visu pēc kārtas un lietuviešu attieksmi(zinātnisko, valodniecisko) pret savu valodu varētu aizņemties par visiem 100%.

Polus      No LZA akadēmisko terminu datubāzes:
EN Richter scale
LV Rihtera skala
Definīcija: Mērvienību skala zemestrīču stipruma noteikšanai ballēs pēc zemestrīces izdalītā enerģijas daudzuma. Zemestrīces, kuru stiprums pārsniedz 5 balles, nodara būtiskus postījumus. Pēc Rihtera skalas zemestrīču stipruma augšējo robežu apzīmē ar 10 ballēm.
Tūrisma un viesmīlības terminu skaidrojošā vārdnīca. — R., 2008

Zemestrīču stipruma mērīšanai tiek izmantotas vairākas skalas, taču nevienai no tām nav mērvienību kā tādu. Respektīvi, jēdziens "magnitūda" neko nenozīmē.

daimond      :)pareizāk, saprotams, būtu ´´5 seismomagmakrates stipra zemestrīce´´, bet senāk gan bija gudri cilvēki, ja vajadzēja kaut ko mērīt, tad izvēlējās skaitļus, kas dalījās ar2,3,4,5,6,10- 60, 360...

Maverick      "balles" ir relatīva skala, ko parasti pielietoja lielumiem, ko vismaz agrāk bija grūti izmērīt.
Parasti tika pieņemta skala no 1-12 (laikam angliskas izcelsmes).
Viļnu augstumu jūrā izmērīt pagrūti, vēja stiprumu arī (jo vējš pūš brāzmās). Tāpat ar zemestrīcēm, jo būtībā tā ir nenoteiktu vibrāciju sērija.
Pēc analoģijas - var izmērīt sinusoidāla signāla amplitūdu (ja pareizi atceros - tad 0,7 no maksimālās), bet nevar viennozīmīgi izmērīt kaut kāda trokšņa amplitūdu, kas sastāv no haotiskiem signāliem.
Vārds "magnitūda" nozīmē izmēramu lielumu, seismogrāfa rādījumu, bet "balles" tiek noteiktas vizuāli, pēc postījumu apmēra.

arnisb      ziņu portālos jau ir vērojams apzīmējums; 5 magnitūdas, pie tāda secinājuma nonāca, ka tā būs pareizēk, pirms tam bija lielas dikusijas par to dubulto apzīmējumu angliski un latviski,radio vēl neviens to nava piefiksējis ziņu portālus nelasa, cerēsim, ka izlasīs iekš oHo un ņems vērā.

Rothman      Magnitūda ir jēga likt teikumā. Tik pat pareizi cik "grādi pēc Celsija skalas" :)

Maybex      Manuprāt izsmeļošu atbildi uz šo jau snieguši vairāki zinoši cilvēki. Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātes asociētais profesors Ģirta Stinkuļa skaidrojumu jau iekopējusi Deisa. Par ko cepamies? iz taču skaidri pateikts, ka balle un magnitūda ir dažādas lietas. Nez kāpēc sen jau nevienu nepārsteidz, ka vienu temperatūru mēra pēc celsija, citi pē Farenheita. Ar ko šī lieta atšķirās?

pufffd      Ta ar Tevi,viss ir bummbaas,,,Nav Tev nekadas manijas,,,,nesaspringsti,,,,,Redz,lai cilveks tiktu valdibaa,vinjam PIETIEK ar pamatskoilas izglitibu,bet lai mazgatu,traukus,vai slaucitu iuelas prasa augstaako,,,,kaa patik,,,,,Un tad cilveki,,,brinaas,ka esat ,tur kur esat,,,,,

Līdzīgi jautājumi
Uzdot jautājumu
Kontakti: info@jautajums.lv | Lietošanas noteikumi
jautajums.lv sadarbojas ar iepazīšanās portālu oHo.lv.
© 2010