Kas ir mīkstais r latviešu valodā?

Sheit vispār rakstu bez garum un miikstinaajumziimeem, bet ieinteresēja mīkstais r latviešu valodā, kas ne reizi nav dzirdēts sarunvalodā nevienā Latvijas novadā. Vai tas ir mākslīgs veidojums? Vai kad tā runājuši? Vismaz sākot ar pagājušā gadsimta sākumu un pat nedaudz agrāk dzīvojoši cilvēki tādu it kā nav lietojuši. Bet varbūt kļūdos.

Rabittspeed      ...no kurienes tu kaut ko tādu rāvi...???
Vienīgā ideja - mīkstais `r` varetu būt ` rj`....? :D:D:D:D:D:D:D:D

Rabittspeed      Vecajā drukā drošvien ne tas vien ir atrodams.... bet neesmu tāds specs, lai pilntiesīgi analizētu.....:)
Valodas attīstās un mainās.... tas ir normāli...evolūcija.... :)

edmunds      manupraat taa ir radies ebreju kulturas ietekmee :)

Edg      Bij reiz tāds burts un tas tika lietots. Tiesa dikti reti, tāpēc tika izņemts no lietošanas. Bet tas notika pēc kara jau padomju laikos. Tāpēc trimdas latvieši to vēl lieto, jo uz viņiem neattiecās padomju laiku gramatikas likumi. Ja vēlies konkrētāku atbildi uz šo jautajumu tad vajadzēs nopietnāk pastudēt Endzelīnu Jāņa rakstus par latviešu valodas gramatiku..

cilveex      http://nuclearsecrets.wordpress.com/category/valoda/

Man diletanta viedoklis ir, ka valodas konservācijas ir aptuveni tas pats, kas glabāt vēju burkā, tb vējš-gaiss "saskābs". Tas pats ar valodu. Dzīvo valodu ir neiespējami iesprostot gramatikā, tā mainās, īpaši ja pietiekami liels valodas lietotāju skaits pārvālda VĒL kādu/as valodu/as.

marmorakaraliene      Jurka, nezinu, kā būtu izrunājams, bet rakstiski ar "ŗ" palīdzību piedod vārdam tā nozīmi dotajā teikumā.
Labs raksts šeit:
http://www.tautasforums.lv/?p=242

cilveex      Un vel lieeeels akmenis lv gramatikas lauka - kurš vārjpātis ir ieviesis šo neiedomājami sarežģīto gramatiku? PRIEKŠ KAM? Latviešu valoda ir pietiekami bagāta, lai bez neskaitamiem komatiem(bieži vien aiz KATRA! vārda), būtu saprotama rakstītā jēga.
Jo ir sajūta, ka gramatika tika mākslīgi veidota(un tā arī bija) vai nu kādiem metnāli atpalikušiem dumiķiem, kuri nespēs no teikuma konteksta saprast tā jēgu, vai arī gramatika bija veidota priekš akadēmiķiem, kuriem būs medusmaize studēt divdabjus, saliktus da pakārtotus teikumus un citus gramatikas priekus, lai varētu likt pa sešiem komatiem septiņu vārdu teikumā, "lai būtu šiki".

riks    1 jūŗja

marmorakaraliene      cilveex, lielai daļai nemaz gramatika, pareizrakstība un visas citas muļķības nav vajadzīgas - saulaino tāli sasniegs ar čata likumiem un čata rakstību, galvenais, ka tikai cilvēks labs.

P.S. Latviešu valodas gramatika nav nedz sarežģīta, nedz grūti apgūstama. Nepārspīlē.

homo_literatus      Cilveex, mums par gramatikas sarežģītību nav ko sūdzēties, un par neiedomājami sarežģītu to nosaukt ir nepamatoti - igauņu valodā lietvārdiem ir 14 locījumi (2 reizes vairāk nekā mums)!

"Ŗ" Latvijā lietoja līdz 2. pasaules karam, un "vecās trimdas" latvieši lieto joprojām. Lielbritānijā tur dzīvojošajiem latviešiem izdod avīzi "Brīvā Latvija", un tajā lasāma vecā latviešu valoda visā krāšņumā!

Laskovij      Var jau cepties par katru burtu, par katru komatu, bet rezultāts no tā nemainīsies - latviešu valoda būs tur, kur pašlaik atrodas līvu valoda un vēl tūkstošiem valodu...

Maverick      Ap 1900-1920 gadu vismaz latviešu valodā lietoja.
Man vēl kaut kur mētājās karte, kurā iezīmēts "Rīgas jūŗjas līcis"

sindzell    1 Mīkstais ŗ tika lietots , manā ģimenē, kas nāk pat no latgales puses , piemēram jūŗa - jūra lietoja ar mīksto, vajag palasīt veco izdevumu grāmatas tur to var lasīt ļoti bieži.

walmets      Kā tādu var nezināt???Pieļauju ka citos novados tādu vārdu nelieto, bet pie mums ir skaidrs, kas ar to domāts(ja runa nav par riepu), Nu ja vēl nav skaidrs, tad mīkstais aptuveni ir tas pats kas glēvulis!!!

walmets      sorry izlaidu R, tp tas būtību maina!!!

Momo      mīkstais "ŗ" sāka izzust valodā līdz ar tā svītrošanu no gramatikas, ja nemaldos, 30-40 gados. [kārtējais piemērs par valodnieku kļūdām. nerunājot par putru, kas ievārīta, mainot vārdu dzimtes un kabinot klāt garumzīmes, kur nevajag] daudz vārdus kādreiz izrunāja ar mīksto. tagad tikai daži valodas senvārdu un seno izrunu mīļotāji šo te "jūŗa" lieto. man patīk.

slieks      Mamma stāstīja, ka pamatskolā bijis jātrenē izrunu:
``Rīgas krjupim jūrjā grjūti, jūrjas krjupim Rīgā grjūti``.

Līdzīgi jautājumi
Uzdot jautājumu
Kontakti: info@jautajums.lv | Lietošanas noteikumi
jautajums.lv sadarbojas ar iepazīšanās portālu oHo.lv.
© 2010
Lietojam sīkfailus, lai personalizētu saturu un reklāmas. Sapratu