Kas ir "magnitūda"!?
Man klausoties radio, "griež ausīs" un tāpēc gribētos noskaidrot, vai es esmu stulbs un neizglītots, jeb tādi ir VISI Latvijas Radio diktori.Un tātad... runa ir par tekstu "5 MAGNITŪDAS STIPRA ZEMESTRĪCE".
Visu laiku zemestrīču stiprums tika mērīts ballēs pēc Rihtera skalas. Vārds "magnitūda" vispār ir pārnests pa tiešo no angļu valodas (kas jau pašos pamatos ir nepareizi, bet tam nepievērsīsim uzmanību pašreiz) un nozīmē "stiprums, spēks". Pat ja mēs lietojam vārdu "magnitūda", tad pareizam tekstam vajadzētu skanēt:
"zemestrīce ar magnitūdu 5 balles"
Pašreizējā versijā sanāk, ka viņi saka "piecu stiprumu stipra zemestrīce"
Kam ir taisnība? Man vai viņiem? Es domāju, ka man. Tikai tad uzprasās jautājums - kā tā var būt, ka vienkāršs vidusmēra cilvēks bez valodnieka izglītības saprot vairāk, nekā visi Latvijas diktori kopā? Man varbūt ir lieluma mānija?
liancite Latviešiem vienmēr patikuši svešvārdi, skan taču :D kad strādāju radio, ko tik nenācās uzzināt, gadijās arī nokrist no krēsla aiz smieklu lēkmēm, jo vārdus nevarēja izrunāt ziņas lasot, kur vēl saprast izlasīto! Tev Tev Silver taisnība...ir 5 balles stipra zemestrīce, tā magnitūda pēdējos 2 gados uzradusies! :)
JurisK
Earthquakes are measured using observations from seismometers. The moment magnitude is the most common scale on which earthquakes larger than approximately 5 are reported for the entire globe. The more numerous earthquakes smaller than magnitude 5 reported by national seismological observatories are measured mostly on the local magnitude scale, also referred to as the Richter scale. These two scales are numerically similar over their range of validity.
The moment magnitude scale (abbreviated as MMS; denoted as MW or M) is used by seismologists to measure the size of earthquakes in terms of the energy released.[1] The magnitude is based on the seismic moment of the earthquake, which is equal to the rigidity of the Earth multiplied by the average amount of slip on the fault and the size of the area that slipped.[2] The scale was developed in the 1970s to succeed the 1930s-era Richter magnitude scale (ML). Even though the formulae are different, the new scale retains the familiar continuum of magnitude values defined by the older one. The MMS is now the scale used to estimate magnitudes for all modern large earthquakes by the United States Geological Survey.[3]
Mums ar Wolandu katram sava Wikipedia:) Taatad Momenta Lieluma Skala, zemestriice 9 momenta lielumi liela - pastulbi izklausaas, 9 magnituudas - smuki. Es ieteiktu valodniekiem, bet kas ta mani klausiis - 9. pakaapes zemestriice! Vai arii atstaat taas pashas balles. Ja kas, vecie ventinjnieki bumbu sauc - balle!:)
Silver
1
Man vēl joprojām "magnitūda" griež ausīs, tāpēc uzraku vecu tēmu un dabūju godīgu atbildi no paša kļūdas "autora"
Labrīt, god. xxxxx kungs!
Paldies par Jūsu interesi zinātniskās terminoloģijas jautājumu sakārtošanā. Pilnīgi piekrītu Jums, ka šis termins šobrīd tiek lietots nepareizi. Ierosinu teikt "zemestrīce ar magnitūdu 5", utml. Pie tam neslēpšu, ka pats esmu šo terminu lietojis nepareizi, kas ir viens no iemesliem tā lietojumam presē. Tā nu sanācis, kad piekrītu sniegt intervijas par jautājumiem, kas ir ārpus manu pētījumu redzesloka. Žurnālisti tur īsti nav pie vainas.
Nevaru apsolīt konkrētu laiku, bet šīs vasaras gaitā vērsīšos gan Latvijas Avīzes redakcijā, gan, ja nepieciešams, Valsts valodas centrā, lai terminu lietotu šādi: "zemestrīces magnitūda bija 5". Vismaz labi ir tas, ka stiprākas par to mūsu zemi nepiemeklēs.
Ar cieņu,
Ģirts Stinkulis
Dr. ģeol., asoc. prof.
Pamatiežu ģeoloģijas katedras vadītājs
LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultāte
Tagad tikai būs vesela epopeja, kā to izsist līdz mūsu aprobežotajiem skribentiem, kas sevi sauc par žurnālistiem :)
2014-06-26
<< iepriekšējās | Atbildes 21 līdz 23 (kopā 23) |