Baletskola – plusi, mīnusi?
Ceru, ka šeit ir kāds, kam bērni ir mācījušies/ mācās baletskolā? Varbūt esat paši mācījušies? Kas pie šīs apmācības ir paticis, kas ne, kas varētu būt citādi? Paldies!
LaskovijMerzavec
Mīnus ir galvenais, vajag ar uguni pameklēt bērnu, kuram tas patiktu.
Un šeit balets vispār nekotējas. Un pilns ar alternatīvām iespējām.
GameOver 1 Ir tāda dokumentālā filma Dancer, par Sergeju Poluņinu. Varētu ietekmēt domu sūtīt bērnu mācīties baletu.
CoCoSan Pati sataisījies uz kādu no studijām vai bernu taisies laist baletskolā?
anis
6
Jebkura specializētā skola audzina mērķtiecību,bet var arī "sagraut materiālu",ja pats nav fanāts...
Paša bērna dēļ attīstošāka būtu kāda tautas deju grupiņa-stāja,plastika,pašdisciplīna arī tur tiek audzināta. Profesionālā deja ir smags mūžs.Ja pats nav pārņemts,vai kas no dotumiem nav ideāls- būs bezatdeves katorga.
Sassy14
CoCoSan – ne nu gluži viens, ne otrs, bet tas trešais variants. :D Mana meita (17g.) nomācījās 2 baletskolās (nu, mūsu pilsētā jau ar nopietnu un padziļinātu baleta apmācību, t.i 6 reizes nedēļā tikai divas viņas arī ir). Kopumā – ir nocīnīti 11 mācību gadi baleta. Tas ir bijis ļoti sarežģīts ceļš – rezultātā jaunā dāma nevēlas kļūt par balerīnu, drīzāk par aktrisi vai teātra kritiķi, vai nu… kas izdosies. :D :D Bet arī tas jau nav slikti.
Kāpēc es te prasu šeit – zinu, ka vismaz Rīgā arī ir baletskola. Man pa šiem 11 mācību gadiem ir daudz kas radījis izbrīnu un pat skumjas – ka laiks iet uz priekšu, bet baletu māca kā 100 gadus atpakaļ… un vēl daudz kas, kam mana dvēsele iebilst pie šīm mācībām.
Baletskola savulaik tika reklamēta bērnudārzā – mana meitene, toreiz 6-gadīga, bija kustīga, sportiska, temperamentīga, bet bez noteiktas intereses pret jebko (atšķirībā no saviem brāļiem un māsas, kuriem intereses bija). Nu, tad arī ieliku baletskolā. :D .. – jo balets ir sports plus kultūra,
plus teātris vienā paketē – meitene ir uzstājusies pa šiem gadiem neskaitāmas reizes teātros pa visu valsti - gan baleta, gan vienkārši teātra uzvedumos.
Protams, ka balets nav tik populārs kā tautiskās vai vienalga kādas citas dejas – tā ir savdabīga pasaule.
Bet pasaciņa nav par to. Vienkārši kļuva interesanti, kā tad Latvijas baletskolā(s)… :D
Valensija01 1 4 Mamma atbildēja pati sev, ka NOCĪNĪTI 11 gadi! Kāda atbilde vēl vajadzīga???
Sassy14
1
Valensija – paldies, ŠĪ atbilde nav nepieciešama :D :D … jo „nocīnīt“ var arī gluži parastu pamatskolu, bet arī tad jau vairāk ir iegūts nekā zaudēts.
Tātad, turpmāk būs vairāk gaidītas tomēr baletskolu cilvēku atbildes šajos jautājumos:
1) Bardaks ar klašu numerāciju un audzēkņu iedalīšanu kādā klasē. Un mistika ap vecumu, kad drīkst sākt valkāt baleta kuroes. :D Kā izrādījās, skolas pamatapmācība, jebšu padziļināta klasiskās dejas apmācība oficiāli sākas tikai no 11 gadu vecuma. Arī baleta kurpes pirms tam it kā nedrīkst lietot – BET…. :D
Pirmkārt – skolotāji stāsta ar putām uz lūpām, ka baletu tomēr vislabāk sākt no 3 vai 4 gadu vecuma, lai gan 6 un 7 gados arī vēl var. Bērns tiek uzņemts sagatavošanas grupā (kura tad ilgst attiecīgi, kamēr audzēknis kļūst 11 gadus vecs). Bet neviens tolkom neizskaidro, ka pašlaik ir SAGATAVOŠANAS kurss, un bērns brīnās, kāpēc visa klase ir 2 gadus „mazbērnu klasē“, tad 1 gadu sagatavošanas klasē, 1 gadu 0-klasē, un tad vēl 2 gadus 1. klasē… :D
..tad tie, kuri sāk 3 vai 4 gadu vecumā, ir sabāzti vienā klasē ar tiem, kuri sāk 6 vai 7 gadu vecumā. No lielākajiem tiek prasīts vairāk, lai gan nav gluži saprotams, tieši CIK DAUDZ un KO vairāk. :D Rezultātā 3- un 4-gadnieki valkā čībiņu vietā baleta kurpes jau 8 vai 9 gadu vecumā, lai gan drīkst tikai no 11 gadiem.. (turpmāk vēl)
Sassy14
2) „vecā sistēma“ vs „jaunā sistēma“ – sagadījās tā, ka 2009, gadā uzņemtie bija pēc „vecās sistēmas“, kad vēl nebija „sagatavošanas kursa“ un klašu numerācija bija visparastākā – 1., 2., 3. utt. Tās dīvainās „mazbērnu“ un „sagatavošanas“ klases uzradās 2010. gadā, un to rezultātā izveidojās situācija, kad bērniem ar 1 dzīves gada starpību uzradās 6 gadu starpība klasēs – jo 2009.g. audzēkņiem 6 gadu „sagatavošanas kursa“ nebija, bet 2010.g. audzēkņiem (t.sk. manai meitai) bija..
3) solisti vs grupas dejotāji – tas jau tajā lielajā, t.i. pamata grupā - un te nav runa par „nepietiekamiem dotumiem“ vai ko tml, bet to, ka visi nav pēc dabas solisti – daži pat baidās vieni būt uz skatuves un ir drošāki grupā. Tomēr – piem. direktores kundzei dikti-dikti patīk viena jaunā soliste, jo atgādina viņu pašu jaunībā, un teātra baleta trupas vadītājai patīk otra. Nu, un tad tās divas tik vien tiek sponsorētas, iesaistītas starptautiskos konkursos utt – bet pārējiem vairs normāli mācīties nav iespējams, jo nauda ir no svara un tiek dancots ap tām divām „dīvām“, bet pārējos neviens vairs tolkom nemāca.. :D
Un no tā izrietoši 4) – 99,9%-iem baletskolu pedadogu gan ir baleta prīmas vai vismaz skatuves mākslinieces/ mākslinieka statuss, bet nav pedagoģiskas izglītības, ne arī saprašanas, kā ar bērniem un jauniešiem patiesībā būtu jāapietas.
Vai Latvijas baletskolās tas pats, vai kas cits? :D
DanaL 2 Jā bērnam tā lieta patīk, noteikti jāatbalsta. Nav obligāti pēc tam jākļūst par balerīna, lai paliek hobija līmenī. Ne jau katrs šaha pulciņa dalībnieks kļūst par lielmeistaru, bet kā anis jau pirmīt, katrā šāda darbošanās veicina mērķtiecību, gribasspēku. Pat ja nemācīsies 2-3 gadiņus, tik un tā tas daudz dos bērna personības attīstībā.
hiacintee 1 N.Ciskaridze iz ju tuba dzīlēm pateiks visu. es to nopietni.
Sassy14 DanaL, - viss ir pareizi! :) Jaunkundzei tagad ir apskaužama figūra, mīlestība un cieņa pret teātri, daudz skaistu bilžu kostīmos no baleta koncertiem, viņa ir tur baletskolā mācījusies akrobātiku, skatuves mākslu, klasisko baletu, vēsturisko baletu, flamenko, moderno deju kursu utt.. :D ..uzstājusies daudz kur. Un, paldies dievam, viņa ir vispusīgi spējīga arī ģimnāzijā – laikam tikai divi četrinieki, pārējie piecinieki, un dzīvē noteikti neazudīs… ;)
kvarts 1 2 Nespēju saprast, kāpēc vecāki cenšas bērniem kaut ko uzspiest.
rokons 1 Ja ir iespēja, apskatiet 40 gadīgas balerīnas pēdas un kāju pirkstus
Frita 1 2 Ja meitene ir mērķtiecīga,tad 11 gadus ilgu,fiziski smagu bet fantastiski skaistu darbu neiegrūdīs renstelē...jo vēlāk pati nožēlos.Rīgas horeogrāfijas skolā uz 1.kursu var izvēlēties arī laikmetīgo deju,bet varbūt interesē solo karjera?Iespējams,ka jauniete ir apjukusi no piedāvātajām iespējām....ja runa iet par galvaspilsētu.
Sassy14
@ kvarts: tur jau tā lieta, ka es viņai neko NEuzspiedu. :D Lai dabūtu baletskolas beigu diplomu, būtu bijis vēl jāmācās 2 gadus – bet mēs izstājāmies no tās skolas ar „saīsinātā kursa“ apliecību – tāda var nākt par labu, piem. stājofties kādā teātra skolā vai kultūras akadēmijā, bet par baletdejotāju viņa nevēlas, un nevajag arī pret pašas gribu.
@ rokons: sorry, ne pa adresei. :D Ar meitenes kājām ir līdz šim viss OK, un kā jau minēts, viņa NEdejos klasisko baletu, bet mēģinās mācīties par aktrisi, vai teātra kritiķi, vai kultūras darbinieci, vai režisori – kas nu izdosies un kur nu iekšā tiks. Meitene ir gudra un visos virzienos talantīga, nav „stulba kā sportiste“. :D :D
Sassy14
@ Frita: paldies, viens mazliet vairāk „pa tēmu“ komentārs! Nē, renstelē jau ne – bet konkrētajā balestkolā viņas mācības tika padarītas neiespējamas, jo viņas baleta klasē palika tikai divas solodīvas – pasaules baletskolu konkursu uzvarētājas, un viņa - lai gan strādīga, ar labu figūru, bet uzstājusies tikai savas valsts teātros un pēc dabas kordebaleta dejotāja. Visas citas (sešas meitenes), kuras arī bija kordebaleta, un pat viena „prīma“ aizmuka no šīs skolas un klases vēl gadu agrāk. Tagad skolas direkcija un teātra baleta trupas vadība ņemas tikai ap tām divām dīvām, kordebalets viņiem pofig. Bet mana meita mēģinās gaisa akrobātikas studiju, vienkārši savam priekam, un, par cik mācās ģimnāzijā kultūras novirziena klasē, tad droši vien atradīs kādu kulturālu profesiju, ar ko nākotnē maizi pelnīt.
P.S. Runa iet par Igauniju, Tartu, kur meitene gan dzimusi, gan uzaugusi – ne par Rīgu. :)
P.P.S. Tēmu uzstādīju, jo vienkārši gribēju izpētīt, vai Rīgā un Latvijā arī baletskolās tās pašas problēmas, kas šeit mums.
Frita
1
Līdzīga "virtuve" valda visās postpadomijas valstīs.Vecie kadri un tehnikas.Trupās par vadošajiem solistiem ir grūti izsisties,ne tikai baletā,bet arī aktieros.Ja pusaudze ir individuāliste,tad Jūsu minētajā skolā,viņai būtu cīņa ar vējdzirnavām.Kadru maiņa.....vecie turas savos posteņos līdz pēdējam.Jaunajiem mācībspēkiem (ja arī tiek pieaicināti saucamie"leģionāri",kopējā katlā ir jāievēro vadošo prasības,ar atsevišķiem izņēmumiem.Bet tur tad būs darbs individuāli,kas atkarīgs no vecāku maka biezuma.
Lai meitenei veicas!
Ieguvēja viņa ir jebkurā gadījumā-stāja,grācija,plastiskums,kas ir paliekošs!
Sassy14
1
Frita, - nē, meitene nav individuāliste. :) Ir tāda lāga dvēsele, sabiedriska, ļoti skaista, bet kautrīga. Ļoti strādīga. Dzīvo gan pa valodu, gan pa matemātikas olimpiādēm un šaha turnīriem. Lieliska rokdarbniece. Ar tehnisku domāšanu. Tajā pašā laikā glezno un spēlē klavieres, ne tikai dejo. Pēc dabas tāda iejūtīga un empātiska.
Bet, par cik viņai padodas gandrīz viss, tad es arī neraizējos – arī bez baleta viņa savu vietu zem saules atradīs. Un, kā jau Jūs minējāt – tas, ko pa šiem 11 gadiem iemācījusies, jau tik viegli nezudīs.
Paldies par labajām vēlmēm! :)
Leta 2 1 23:05 komentārs izgāza šovu.
Sassy14 leta – nekāda „šova“ jau nav pat bijis. Tēma bija tomēr domāta pirmkārt tiem, kas kaut cik ir kompetenti atbildēt un paši ir saskārušies ar baletskolām. Jo... nākamās atbildes
Atbildes 1 līdz 20 (kopā 23) | nākamās >> |
Talmacibas plusi un minusi... (16)
Musdienu teatris, opera, balets (28)
Pretapauglosanas tabletes - plusi un minusi, blakusparadibas (25)