Profesijas izvēle

Ja kāds pusaudzis, viņa vecāki prasītu jūsu viedokli, ko jūs ieteiktu?

(kad par to labāk sākt domāt; kādu profesiju, skolu izvēlēties (ne jau konkrēti, bet pēc kādiem faktoriem); varbūt labāk strādtāt; ...)

iluuuzija      Ieteiktu mācīties par IT speciālistu... ir pieprasījums darba tirgū un labi maksā...

limonija      Ja tiešām nav nekādu īpašo talantu vai interešu/nav vēl atklāti - iesaku iet strādāt. Man zināmi radu bērni uzsāka studijas, pārtrauca, jo neinteresēja, tagad strādā un funktierē par nākotni jau daudz sakarīgāk un konkrētāk nekā pirms tam. Ko tāds vidusskolas absolventiņš zina, kas nav darba sviedrus nekad dzīvē paostījis?

neratni_stasti      Fiziku, inženierzinātnes, ķīmiju, ja padodas matemātika un tehniskās zinātnes. Bet tā... svarīgi, lai bērnam izvēlētā profesija kaut cik pašam interesētu, tad jau mācēs ar to arī nopelnīt.

Deisa      Bērnam pakāpeniski ir jāstāsta par dažādu profesiju iespējām un jāļauj izdomāt, kas ir tas, ko viņš gribētu darīt. Kad kādu variantu pasaka, tad attiecīgi sameklēt pulciņu, kur viņš kaut ko uz to pusi var izmēģināt. Nelaime tā, ka sāk domāt tik tad kad bērns jau pusaudzis, vai beidzis pamatskolu. Domāju, ka dažādas versijas vajadzētu jau izrunāt krietni ātrāk, lai vajadzīgā sēkla paspēj iesēties un izdīgt līdz laikam, kad jāpieņem lēmums.

neratni_stasti      Nu nez... es bērnībā pati labi sajutu, t.i., no iekšām nāca, par ko gribu būt. Drīzāk visādi pieaugušo viedokļi par tēmu man nojauca galvu, un beigās aizgāju mācīties kaut ko pilnīgi tolaik nezināmu - uz dullo, par spīti u.tml. Par laimi profesija man iepatikās un saskan ar manu raksturu, bet mana sākotnēji izlolotā profesija man ir tāda kā aizraušanās - par to daudz lasu un māku ko vienkāršu arī izdarīt.

bruunais      Izglītības sistēma mums vispār ir fantastiska!

piparbecinja      PAšam nekas konkrēts neinteresē? Lai sāk ar to, kas labāk padodas.

miglainaa_plava      Vajag pēc iespējas vairāk reālu pieredzi. Citādi - kā lai viņš zin par iespējām? Kā lai sajūt?
Vsipirms jau jājautā - kas viņam patīk? Pēc tam - kāds talants? Lai visu dzīvi nebūtu jāmocās sevi pārspējot, tur kur nepadodas. Un tad, ja citu variantu nav - kur vairāk maksā? Tos jau mēs zinām - juristi, bankas, IT, medicīna, arhitekti, dažādi inženieri un konstruktori, ja ir doma braukt prom, tad arī pieminētās ķimija, fizika, tehniskās, jo šeit darbs nebūs.

av2      ir kas zemapzinnaa tomeer kopee vecaakus, ir kas radikaali ko citu dara. Un iisteniibaa nav sevisskkas noziimes, ka tikai kaut ko dara. Taapat ar laiku atradiis savu cellu dziivee. Varam jau ieteikt visiem IT, dakterus, advokaatus, bet taas specialitaates nav domaatas visiem. Paziistu vairaakus IT veccus. Un ne vissi taisa baigo ccupu $, un ne visiem patiik tas, ko vinni dara.Plusss, padomaajiet, kas buus, kad Internets nospraags?

caress5      Arods kopä ar videejo izgliitiibu dod lieläku patstävibu un netraucee mäciities täläk.
Ar pliku vidusskolu bez kursiem pat par pärdeveeju netiek.

MaryClaire      cik tad tam pusaudzim gadu, ka vēl nav pašam skaidrs, ko darīt?
abi mani puikas jau 15 gadu vecumā zināja, ko darīs, - vecākais ne lūdzams negribēja mācīties, kaut spiedu, - jēgas nebija, - tagad strādā. otrs ir apņēmies pakāpēs mācīties augstskolā, - vispirms tehnikumā iegūt profesiju (un a/m un traktortehnikas vadītāja tiesības), pēc tam studēt uzņēmējdarbību, un pēc tam vai nu pats dibinās uzņēmumu, vai ... :) pārņems esošu.

tā ka no malas ieteikt - nezinu, es neņemtos. jo ar ieteikumiem jābūt uzmanīgam - tas, kas šķiet racionāls un pamatots pieaugušajam, tas nepavisam tāds nešķiet pusaudzim vai viņa vecākam. kaut vai neskaitāmie sabiedrisko attiecību speciālisti, vai skolotāji, kuri savos arodos nestrādā, vien lieki zemē nomests laiks. bet tie arodi, kuros vienmēr cilvēks būs "paēdis", lai arī sirdsdarbs tas nav, tie nez kāpēc nav cieņā. un par tik specifiskām profesijām kā aktieris, filologs - nu, atvainojiet, cik tādu vajag? tomēr, ja jaunietis ir talantīgs, tad tas aizies. bet talantu pamana jau krietni pirms skolas beigšanas, un ja vēl atceras, ka ģenialitāte ir 1 % talanta un 99 % smaga darba, tad pavisam uz šādu talanta dzirksts attīstīšanu paļauties nevajadzētu - tad tāds jaunietis jau sev savu dzirksti ir attīstījis tik tālu, ka sen visiem skaidrs, kas viņš būs. bet ne jau pēc 12.klases, kad sēž un domā - ko man tagad mācīties? ...

Tessa      varbut, tomer, ja ir velme uzdot shada veida jautajumu,tas ir nedaudz jaizversh un japaskaidro,kapec tads vispar radas? nevis udenjaini liet kjiseli par izglitiibas sistemu vai jamin, ka citu audzina?
ibo atbildeja autoram visnotalj sakariigi.
(c)daudzveidīga darba pieredze jau pusaudža gados ir pamats veiksmīgai uzņēmējdarbībai nākotnē, nevis uzņēmējdarbības studijas
nesmiidini. uznjemejdarbiba nav vieniiga panaceja laimiigajai darba dziivei.

Tessa      kadi apvainojumi? varbut,vajag kartiigi izlasiit?
pieteikumu laiks iestashanai augstskolas ir beidzies vakar. jautajums arii radas vakar.pietekumi doktoranturai beigsies 11.07.
par berna maciibam butu ta ka japadoma nedaudz atrak. tapec man ir jautajums,kapec vispar radas savukart shis jautajums.
un par uznjemejdarbiibu-tas bija mans,subjektiivais viedoklis. nevar likt/piespiest but par uznjemeju dajebkam,jo berni medz but dazhadi,tapat ka pieaugushie.

MaryClaire      etuāle, vai Tu, lūdzu, būtu profesiju izvēles konsultants ar attiecīgu grādu šajā specialitātē? ja nē, tad paklusē par sveša bērna profesijas izvēli. nekad tas, kas Tev liksies labs, tāds nebūs tam, kam ieteiksi. un beigās būsi vainīga. bet kā no izteikumiem var saprast, tad jau tagad visi, kas nepasaka tā, kā Tev vajadzīgs dzirdēt, tie JAU ir atkritēji.

Uzdot jautājumu
Kontakti: info@jautajums.lv | Lietošanas noteikumi
jautajums.lv sadarbojas ar iepazīšanās portālu oHo.lv.
© 2010
Lietojam sīkfailus, lai personalizētu saturu un reklāmas. Sapratu